Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Türklük Tartışmasının Aktörü Konuştu!

yasin aktay                       Ak Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay geçtiğimiz günlerde bir konuşma yapmış ve bu konuşma esnasında Yasin Aktay’ın Türk diye bir ırk olmadığını söylediği, Türk’lüğün aslında bir sentez olduğunu söylediği iddia edilmişti.Bu ülke gündeminde yeni bir tartışmanın fitilini de ateşlerken, özellikle MHP cephesi Aktay’a çok sert tepki göstermişti. MHP genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yasin Aktay’ı Türk düşmanlığı ile suçlamış ve ağır ithamlarda bulunmuştu. O konuşmayı dinleyen bir çok kişi de Yasin Aktay’ın bu sözleri söylediğine tanıklık ederken, olayın baş kahramanı Yasin Aktay bir tv programında konuştu ve sözlerinin terse çekildiğini, yanlış anlaşıldığını savundu.İşte Yasin Aktay’ın tv programındaki açıklamalarından satır başlıkları şöyle :

Panelde yaptığı konuşmasında İsmet Özel’den alıntı yaptığını belirten Yasin Aktay, “Türk halkı ve Türk milleti ırka dayalı bir millet değildir’ diye anlatıyorum. Alıntısı İsmet Özel’den yapıyorum. Başka birinden de alıntı yapabilirdim. Mümtaz Turhan’dan, Ziya Gökalp’ten hatta Atatürk’ten… Ne Mutlu Türküm diyene kavramının kendisi zaten yani bu sloganın kendisi, Türkiye’de Türk milliyetçiliğinin, Türk milletinin veya ırkının, ırka dayalı olmadığını anlatmak için zaten ifade edilmiştir. Bu sözün şu şekilde manşet yapılmasını kınıyorum. Orada aslında benim söylemeye çalıştığım Türk milletinin, ırktan öte bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyorum” dedi.

Siyasetin Gölgesi Bu Tartışmanın Üzerine Düşmüştür

“Bu tartışmanın üzerine siyasetin gölgesi düşmüştür” diyen Yasin Aktay şunları söyledi: “Siyasetin gölgesi, sözlerin nasıl anlaşılacağına artık hükmetmektedir, karar vermektedir. Orada sloganlara bir takım tabusal anlamlar yüklenmeye başlanmaktadır. Irkı tartışma konusu yapan ben değilim. Türk ırkını tartışma konusu yapan ben değilim. Ben bir ırk bilimi uzmanı da değilim. Türkiye’de mürekkep yalamış herkes kadar da biliriz. Milliyetçilik yapanların da bunu bilmesi gerekiyor. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Türkiye’de nereye çektiler bunu.”

Benden Asla Türk Düşmanı Olmaz, Ben Türk’üm

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirmesi istenen Yasin Aktay, “Talihsiz sözlerdir. Bana bir haksızlık yapmış oluyor. Bu haksızlığın hesabını da yargıda soracağım. Çünkü Benden bir Türk düşmanı yaratmaya çalışıyorlar. Benden Türk düşmanı olmaz. Türküm ben” dedi.

Bir önceki yazımız olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü! başlıklı makalemizde 3 aralık, dünya engelliler günü ve dünya engellileri hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 780 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>