Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Sizi Olduğunuzdan Daha Yaşlı Gösteren Besinler

sizi-oldugunuzdan-daha-yasli-gosterecek-olan-besinler

Nerdeyse hepimiz cildimiz üzerinde sihirli etkilere sahip olacak olan, kırışıklıklarımız anında silecek içeriğe sahip çeşitli anti-aging kremler ararız ayrıca bunlar için bir sürü zaman ve para harcarız. Fakat bir çok insan yiyip içtiğimiz şeylerin cildimize sürüklerimizden daha etkili olduğundan tamamen habersizdir.

Bazı besinlerin içeriğinde bulunan etken maddeler cilt sağlığınıza yararlı olup kırışma sürecini geciktirirken, bazıları da içerisindeki maddeler ile kırışma süreci olduğundan daha hızlı hale getirir.

Etken madde olarak aşağıdaki besinleri içeren anti-aging kremleri ya da bu maddeler ile üretilen besinler kırışma sürecinde hiçbir fayda vermediği gibi aksine yaşlı görünme ve kırışma sürecini de hızlandırır.

Şeker

Yapay olarak üretilen şekerler vücudunuzdaki proteinler ile kimyasal tepkimeye girer. Bu şekerler genellikle bisküvi, çikolata gibi paket ürünlerde bulunur. Kek, pasta, çikolata gibi tatlı ürünler her ne kadar masum görünse de gerçek tam olarak dehşet vericidir. Fruktoz, sakaroz ve glikoz gibi çeşitleri olan bu yapay şekerler dejenere etkisi olan maddelerdir ve vücudunuzun yaşlanma sürecine ekstra bir hız ekler. Yapay şekerlere en çok karşılaşılan yerlerden bir diğeri de hazır kahvelerdir, ikisi, üçü bir arada gibi çeşitli isimler ile piyasaya sürülen bu ürünlerin yerine doğal kahve ve yeşil çaya yönelmeniz cilt sağlığınız için en faydalı olandır. Üstelik genel düşüncenin aksine yeşil çay kafein oranı en yüksek olan bitkilerden bir tanesidir.

Alkol

Yaşlanma sürecine en çok katkıda bulunan maddelerden bir diğeri de alkoldür.

Birçok alkol çeşidi arasında dış görünümünüze en çok zararı dokunanlar arasında yumurta likörü ve diğer kremadan üretilen alkollü içecekler gelmektedir. Cilt ve organ sağlığınız için adeta patlayıcı bir bomba olan şarap ya da tekila gibi alkol çeşitleri vücudunuzdaki suyu içtiğiniz alkol seviyesinde yok ederek sizi dehidrasyona uğratır. Su ya da bitkisel çaylardan almış olduğunuz probiyotik ve zengin mineraller alkol tarafından absorbe edilerek vücuttan dışarıya atılır. Alkolün vücut yapımızda en çok etki ettiği organlardan ilki vücudumuzun detoks merkezi olan karaciğer, görevi olan vitemin ve mineral depolama işini daha fazla yerine getiremez ve iflas sürecine doğru gider.

 

 

Rafine yağlar

Cilt ve vücut sağlığınız için yapabilecek olduğunuz en iyi şeylerden bir tanesi de rafine ve işlenmiş yağ ürünlerini tüketmeyi bırakmanızdır. Öncelikle kilo problemine yol açan bu yağların en lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı alternatifleri zeytin, mısır, soya, avokado, fındık, balık veya kanola gibi bitkisel yağ çeşitleridir.

 

Kafein

Yeşil çay ya da benzeri doğal bitkilerden alınan kafein bir miktar vücuda fayda sağlasa da bu maddeyi uykularınızı kaçıracak ve sizi yoğun stres altında bırakacak kadar yoğun tükettiğinizde karşınıza ciddi bir sağlık problemi olarak çıkar. Eğer metabolizması yavaş işleyen bir kişiyseniz kahve ya da yeşil çay tüketimini gece değil gündüz saatleri yapmanız önerilir. Kafein vücudunuzdaki kortizol hormonunu arttırır.

 

Trans yağlar

Trans yağlar da rafine yağlara benzer etkiye sahiptir. Son derece sağlıksız olan bu yapay yağ türleri cildinizin esnekliğini yok eder ve ona sert bir yapı kazandırır. Cilt gözeneklerinizi tıkayarak hava almasını engelleri, kılcal kan damarlarınızı tıkar ve katılaştırır. Tüm bu sonuçlar da sizi çok genç yaşlarda olduğunuzdan daha yaşlı görmeye yetecek hatta artacaktır.

 

Tuz

Tuz vücutta en çok sıvı kaybına yol açan maddelerden birisidir. Yiyeceklerinizde ne kadar yoğun tuz kullanırsanız vücut hücrelerinizden o derecede su silinecek ve bedeniniz dehidrasyona uğrayacaktır. Eğer dehidrasyona uğramış bir vücuda sahip olursanız bedeniniz şişmiş, kırışmış ve solgun görünecektir. Ayrıca kendinizi hiç olmadığınız kadar da yorgun hissedersiniz.

 

Enerji İçecekleri

 

Enerji içecekleri gerçekten de vücudunuza reklamlarda gördüğünüz gibi bir etkide bulunur ve size zindelik, canlılık kazandırır. Fakat bu ani gelen mutluluk hissi şeker ve diğer etken maddelerden kaynaklandığından dolayı etkisi çok kısadır ve ardından daha yoğun bir yorgunluk ya da kalp çarpıntısı getirir. Tüm bunlara ek olarak enerji içeceklerinde bulunan  çeşitli maddeler diş minesine sodadan 8 kat daha fazla zarar vererek onları aşındırır. Erozyona uğrayan dişiniz enerji içeceği alışkanlığınızdan öncesine göre çok daha sarı, sağlıksız ve yaşlı görünecektir.

Bir önceki yazımız olan Browni Kek Tarifi başlıklı makalemizde brovni kek tarifi, browni ıslak kek tarifi ve browni kek hazırlanışı hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , , , , , , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 954 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>