Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak Çıtlatanlar Dikkat!

parmak

Parmak Çıtlatmasının Zararları Nelerdir?

parmak çıtlatmak oldukça zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalara göre parmak çıtlatmak kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu araştırmalarda parmaklarını çıtlatan kişilerin eklemlerindeki harabiyet incelendi. Parmak çıtlatmayı alışkanlık haline getiren kişilerde yumuşak dokuda zedelenme, kavrama kuvvetinde azalma gibi sonuçlar tespit edildi.

Parmak Neden Çıtlatılır? ve Nasıl Çıtlar ?

Eklemler iki kemiğin birleşim yerinde bulunur, yumşak doku ve bağlar tarafından çevrelenir. Vücudumuzdaki bütün eklemlerde sinoviyal sıvı da denilen, kalın berrak eklem sıvısı vardır. Eklemlerimizi kıtlatmak için parmaklarımızı esnektiğğimizde, eklemdeki kemikler bir birinden ayrılmış olur. Böylece esnek kapsülde esner. Kapsülün esnemesiyle birlikte hacmi artar ve hacim arttığından dolayı otomotikmen basınç azalır. Basıncın azalması ile beraber eklem sıvısının basıncı düştüğünde sıvı içinde çözülmüş halde bulunan gazla baloncuk haline gelir ve baloncukların patlaması ile ses meydana gelir.
Parmak çıtlaması ile kasların gecşemesinden dolayı rahatlama meydana gelir.

Parmak Çıtlatma Alışkanlığından Nasıl Kurtulabilirsiniz ?

Parmak çıtlatma alışkanlığı tamamen psikolojik bir durum olduğunu söylemek gerekir. Parmak çıtlatmaya tam başladığınız anda farklı uğraşlara yönelin, elinize başka bir uğraş alarak dikaktinizi başka yere çekmeniz de yarar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tarsusda Kan Donduran Vahşet başlıklı makalemizde özgecan arslanı kim öldürdü, özgecan aslan ve özgecan aslan öldürenler yakalandı hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 911 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>