Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu Pilav Nasıl Yapılır ?

nohutlu-pilav

Neredeyse her sulu yemek ile birlikte mükemmel bir uyuma sahip olan pilavın nohutla beraber tüketimi de son derece yaygın ve lezzetlidir.

Nohutlu pilav halk arasında o kadar popüler bir yiyecektir ki çeşitli şehirlerimizde bazı insanlar seyyar arabalar ile geçimini nohut ve pilav satışından sağlar.

Eğer nohutu önceden suda bekletmek ve sonra haşlamak istemiyorsanız

Nohutlu Pilav İçin Kullanılacak Olan Malzemeler :

  • Bir bardak baldo pirinç
  • Bir bardak nohut
  • Tercihen evde üretilmiş tavuk ya da et suyu
  • Bir yemek kaşığı tere yağı
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
  • Bir bardak kaynar su
  • Arzu edilen miktarda tuz

 

Nohutlu Kuru Fasulye Hazırlanışı :

 

Eğer hazır konserve nohut kullanmak istemiyorsanız nohutlarınızı bir gece önceden suda bekletmeli ve yemeği pişirmeden önce haşlamalısınız. Nohutlarınızı haşlamak için kaynar suya atın ve yumuşayıncaya kadar kaynamasını bekleyin. Eğer düdüklü tencere kullanırsanız çok daha hızlı yumuşayıp kullanıma hazır hale gelecektir.

Nohutumuzu hazırladıktan sonra sıra pilavımıza geldi, ilk olarak baldo pirincinizi iyice yıkayıp süzün ve yemeğinizi pişirecek olduğunuz tencerenizi tereyağı ve zeytinyağı ile iyice kızdırın, ardından yıkayıp süzdüğünüz tüm pirinçleri kızgın tencerenizde kavrulmaya bırakın.

Pirinçler bir – iki dakika kaynadıktan sonra üzerine nohutunuzu tuz ve eğer kullanıyorsanız et suyunuzla birlikte ilave edin. Kısık ateşte pişmeye başlayan nohutlu pilavınızın kapağını kapalı tutun ve piştikten sonra 15 dakika boyunca dinlendirin.

Bir önceki yazımız olan İmam Bayıldı Nasıl Yaplır başlıklı makalemizde imam bayıldı hazırlanışı, imam bayıldı için gerekli malzemeler ve imam bayıldı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 812 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>