Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

HSYK’dan Sert Bildiri!

hsyk bildiriYolsuzluk iddiaları sonrasında gelen süreç, hala ülke gündemini meşgul ederken, HSYK’da gelen bu açıklama adeta şok etkisi yarattı.Yargıya müdehaleyi kabullenemeyeceklerini belirten HSYK, ayrıca kollu kuvvet yönetmeliğinin de anayasaya aykırı olduğunu ve bu hataların bir anca düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine kurulu olarak başlatılan 17 Aralık operasyonu sonrası gözlerin çevrildiği Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK) çok önemli ikazlar geldi. Basın kuruluşlarına yazılı bir açıklama yapan HSYK, operasyon sonrasında değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, Anayasa ve kanun hükümlerine açıkça aykırı olduğuna vurgu yaparak, bu durumun acilen düzeltilmesi gerektiği belirtildi. Operasyon sonrası devletin değişik mevkilerinden soruşturmayı yürüten savcılara gelen eleştirilere de cevapların verildiği açıklamada, “Tüm yetkililerin, basın mensuplarının ve kamuoyunun yargıyı yıpratacak, töhmet altında bırakacak tutum, söylem ve davranışlardan kaçınması gerekliliği yargı camiasının ortak beklentisidir” denildi. Yapılan basın açıklamasında özet olarak şu konulara yer verildi:

YÖNETENLER DE YARGI TARAFINDAN DENETLENEBİLMELİ
Devlet organları ve idare mevkileri de tüm faaliyetlerinde kanun önünde eşitlik ilkesinde yola çıkarak hareket etmek mecburiyetindedir. Yasama ve yürütme organlarına karşı bağımsızlığı korunan yargı, yönetenlere karşı yönetilenlerin güvencesi durumunda olmaya devam eder. Hukuka aykırı eylem ve işlemlerde bulunulması durumunda ise yönetenlerin de herkes gibi yargı tarafından denetlenmesi demokratik hukuk devletinin olmazsa olmaz bir gereğidir.

ZAN ALTINDA BIRAKACAK BEYANATLARDAN UZAK DURULMALI
Özveri ve titizlilikle görev yapan tüm yargı mensuplarını zan altında bırakan beyan ve yazıların, hukukun üstünlüğü ve çağdaş demokrasinin unsuru olan bağımsız yargıya zarar getireceği konusu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu sebeple; yargı bağımsızlığını çiğnemeden, yargıya duyulan güveni zedelemeden varsa yapılan hataları ortaya çıkarmak ve gereğini yapmak ilk önce HSYK’nın görevidir. Tüm yetkililerin, basın mensuplarının ve kamuoyunun yargıyı yıpratacak ve töhmet altında bırakacak tutumlardan kaçınması da yargı camiasının ortak beklentisidir.

ÇIKARTILAN YÖNETMELİK ANAYASA’YA UYMUYOR
Adli görevi bulunmayan mülki idare amirlerinin de bilgilendirilmesini içeren yönetmeliğin 2. ve 3. maddeleri yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile anayasanın ve CMK’nın ilgili hükümlerini açıkça çiğnemektedir.

ŞİKAYETLER TİTİZLİLİKLE İNCELENİR
Hakim ve savcıların suç işleyip işlemedikleri, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığı araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri HSYK’nın görevleri arasındadır. Hakim ve savcılar hakkında bugüne kadar gelen tüm ihbar ve şikayetleri titizlikle değerlendirilmiş ve ilgili kanunlarda yer alan disipline ilişkin hükümler uygulanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Drogba, Galatasaray da kalacak başlıklı makalemizde açıklama, bruma ve drogba hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 718 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>