Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Google’dan Kış Gündönümü Doodle’i

kış göndönümü                   Bugün dünyanın en büyük ara motoru google, üzerinde kış motifleri olan bir örgü doodle’i ile karşıladı kullanıcılarını.Bunun sebebi ise bugünkü tarihin yani 21 Aralık’ın Kış Gündönümü olarak anılan  ve bazı pagan inançların yanı sıra, başka inançlarda da bayram olarak kutlanan ve Yule olarak da anılan bir gün olması.

Bilindiği üzere Google dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru konumunda.Bu liderliğin kendisine getirdiği hassasiyetlerin farkında olan Google, dünya genelini ilgilendiren veya ülkeleri ilgilendiren önemli olay ve günleri, o tarihte yayınladığı özel google logosu ile anıyor. Doodle adını verdiği bu uygulama sayesinde google duyarlılığı ile de ön plana çıkmayı amaçlıyor.

21 Aralık tarihi dünya üzerinde Kış Gündönümü olarak bilinmektedir. Bu gün Kuzey Yarım Kürede en kısa gündüz ve en uzun gece yaşanırken, Güney Yarım Kürede ise tam tersi yaşanmaktadır.Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık tarihi) ise, güneşin yaydığı ışıklar Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarım kürede geceler kısalmaya, güney yarım kürede ise uzamaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır.

Bu tarih ayrıca halen yaşatılmakta olan Pagan inançlarında Yule adı ile bir bayram olarak kutlanmaktadır.Kış gündönümünde paganlar Yule’u buğday başakları, ateşler ve eğlenceler ile kutlarlar.

Bir önceki yazımız olan Suçlamalara İnanamayacakınız! başlıklı makalemizde ağaoğlu serbest, bakanlara yönelik suçlamalar ve mahkemeye sevkedildiler hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 1.356 views kez görüntülendi.

Sohbet

One thought on “Google’dan Kış Gündönümü Doodle’i

  • Caner diyor ki:

    Dooodle’i Bildiğim kadarıyla Belgeyi oluşturan nesnelerden istenmeyen bölümünün üzerini örtmek, gizlemek için yazı aracıyla gelişi güzel tekrarlanarak oluşturulan çizgisel hareketler bütünü. diye biliyorum
    21 . aralık bayramsa google’ Bayramları kutlu olsun diyelim. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>