Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Genç Futbolcuların Kişisel Gelişimi

genç futbolcu gelişimiYıllardır içinde olup yakından takip ettiğim bir konuyu bugün sizlerle paylaşmak istiyorum. Genç Futbolcuların Kişisel gelişimi. Hiç unutmam 5-6 yıl önce Abdullah Avcı’nın bir demeci vardı. Sayın Abdullah Avcı o demecinde “20 yaş altı milli takımında kafa kafaya oynadığımız portekiz milli takımının hemen hemen tamamı yurtdışında önemli kulüplerde oynarken, bizim futbolcularımızın içinden ancak 2-3 tanesi uluslararası düzeyde futbol oynayabilecek kapasitede” demişti. Bu demecini okuduğumda aklıma ilk olarak futbolcunun kişisel gelişimi, eğitimi geldi. Bununla ilgili bir çalışma yapılıyormuydu. Araştırdım ve en sonunda sevindirici haberi aldım. Futbol Federasyonu (TFF) Genç Futbolculara Kişisel Gelişim Kursları açmaya karar vermiş. Sevindirici bir haber.
Projeye göre, Milli Takım’ın 12-14 yaş grubundan itibaren futbolculara kişisel gelişim, psikolojik danışmanlık ve yaşam koçluğu konusunda eğitim verilecek. Genç yıldızlar diksiyondan, sosyal medya kullanımına kadar çeşitli konularda bilgilendirilip eğitilecek ve geliştirilecekler.
Projeye göre Milli Takım’ın 12-14 yaş grubundan itibaren minik yıldız adayları çok geniş kapsamlı bir eğitim programından geçirilecek. İlk adım olarak futbolculara kişisel gelişim, psikolojik danışmanlık ve yaşam koçluğu konusunda eğitim verilecek.
Bu projenin benzerinin ingiltere’de uygulandığını biliyordum, araştırdırdığımda adada uygulananın dışında çok daha gelişmiş bir çalışma olacağını gördüm ve bu beni çok mutlu etti.
Projeyi okuduğumda satırbaşlarını şöyle özetleyebilirim.
1) Oyunculara özgüvenlerini geliştirme, özel hayatla iş hayatını ayırma, girişimcilik ve liderlik ruhu aşılanacak. Ayrıca gerginlik, öfke kontrolü, acelecilik, geçmişin olumsuz etkilerinden kurtulma, çekingenlik ve karamsarlık gibi olumsuzluklardan kurtulmaları sağlanacak.
2) Futbolcu eğitiminin ana maddelerinde de etkili ve hızlı öğrenme teknikleri, profesyonel anlayışla hedef belirlemek, müsakaba kaygısının giderilmesi, futbolda stres yaratan faktörlerle başa çıkma yöntemleri, kulüp, aile eğitim iletişimi, basında olumlu yer alma ve basınla konuşma dersleri bulunuyor.
3) Psikolojik danışmanlık ve yaşam koçluğunu hizmetinde de futbolcuların okul, aile, arkadaş, sosyal hayat ve medya ile ilişkileri konusunda destek verilecek. Günümüzde çok önemli bir yeri olan sosyal medya konusunda da futbolcuların nasıl davranışlar sergileyeceği projenin önemli konularından birisi. Diksiyon, telafuz, nefes kontrolü, kişisel imaj, iletişim kuralları ve beden dili eğitimi konusunda da ders verilecek.
4) TFF’nin Milli Takımlar’da uygulamaya başlayacağı projede ünlü sanatçı Ayla Algan’ın yanı sıra Prof. Dr. İzzet Bozkurt ve Prof. Dr. Ayseli Usluata gibi isimler de yer alıyor. Bu projede dünyanın en etkili davranış değişikliği teknikleri ve kişilik sınıflandırma yöntemlerinden biri olan ennegagram kullanılacak. Sufizm ve ahilik ekollerinden yararlanılacak. Projede şu eğitmenler görev alacak Ayla Algan Sevi Algan Erol Babaoğlu İlknur Açıkel Aliye Uzunatağan Alper Yakıcı Ayşenil Şamlıoğlu Yrd. Doç. Dr. Ersin Erkan Prof. Dr. İzzet Bozkurt Doç. Dr. Selahattin Erhan Doç. Dr. Can Bilgili Prof. Dr. Ayseli Usluata Yrd. Doç. Dr. Sara Saban Yar. Doç. Dr. Hakan Atalay Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu.
Bu projede emeği geçen ve geçecek tüm kişilere sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim…

Bir önceki yazımız olan Fenerbahçe 2013 Geleneği! başlıklı makalemizde fenerbahçe, fenerbahçe kazandı ve fenerbahçe rize maçı hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 2.003 views kez görüntülendi.

Sohbet

4 thoughts on “Genç Futbolcuların Kişisel Gelişimi

 • kadir özkan diyor ki:

  bizi bu konuda bilgilendirdiginiz için biz teşekkür ederiz devamını bekliyoruz

 • DarkLord diyor ki:

  Evet spor hayatımızın bir dönüm noktası oluyor.Futbol ise spor dalının farklı bir dalı olup,Spora devam diyorum..

 • ibrahim diyor ki:

  kesinlikle doğru karar alınmış destekliyorum.eğitim her alanda kesinlikle şarttır.Umarım herkes bunu geliştirmek için elinden geleni yapar.birde Sufizm ve ahilik ekollerlerinden yararlanma fikri çok olumlu ve isabet olmuş
  teşekkürler

 • swat diyor ki:

  Türk futbolu gelişmeli artık alt yapıya çok önem vermiyoruz malesef genclerimiz yetenekli kişiler sönüp kalıyor klupler yeterince ilgilenmiyorlar varsa yoksa A takım yabancı transfer 16 yaşında bruma ya o kadar para vereceklkerine alt yapıya önem verip yetiştirip türk futboluna katsalar daha iyi olurdu umut ediyorum bir gün önem verirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>