Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Gelirin Tanımı ve Özellikleri

GVK md. 1’e göre; “gelir bir gerçek kişinin, bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır”.

Kişisel: Gerçek kişilerin gelirleri vergilendirilir.

Yıllık: Bir takvim yılı içinde elde edilen gelirler dikkate alınır.

Elde Edilmiş: Vergilendirme için gelir elde edilmiş olmalıdır.

Kazanç ve İratların Toplamı: Gelir kapsamındaki kazanç ve iratlar toplanarak vergilendirilir.

Gerçek ve Safi: Vergilendirmede gelirin gerçek ve safi tutarı dikkate alınır.

 

A-) Gelir Vergisi, Gerçek Kişileri Vergilendirir

Gelirin bu özelliğine, gelirin şahsiliği de denilmektedir. Gelir vergisi yalnızca gerçek kişilerin gelirine uygulanan bir vergidir. Tüzel kişiler ise kurumlar vergisinin yükümlüsüdürler.

B-) Gelir Takvim Yılı Esasına Göre Belirlenir

VUK md. 174 hükmü gereğince defterler hesap dönemi itibariyle tutulur, hesap dönemi normal olarak takvim yılıdır. Takvim yılı, 1 ocakta başlayıp 31 aralıkta sonra eren 12 aylık dönemdir. Beyanı gereken gelir unsurları geçmiş takvim yılı içinde elde edilmiş olan kazanç ve iratlardır.

1-) Hesap Dönemi İstisnaları

a-) Özel Hesap Dönemi Uygulaması

Takvim yılı dönemi faaliyet ve muamelelerinin mahiyetine uygun bulunmayanlar için bunların müracaatı üzerine Maliye Bakanlığı 12’şer aylık özel hesap dönemleri belli edebilir. Özel hesap dönemi tayin edilebilenlerin ticari ve zirai kazançları, hesap dönemlerinin kapandığı takvim yılının kazancı sayılır (VUK md. 174). Örneğin, mükellef 1 Eylül 2007 – 31 Ağustos 2008 dönemini vergilendirme dönemi olarak kabul edebilir. Söz konusu döneme ilişkin beyanname ise 2009 mart ayında verilir.

b-) Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım İşleri

İnşaat ve onarım işlerinde gelirin yıllık olması ilkesi geçerliliğini yitirmektedir. Bu işlerden elde edilen gelirler, eğer inşaat işi başkası hesabına ve taahhüde bağlı olarak yapılmışsa her yıl değil, inşaatın bittiği yılın geliri sayılarak, o yıl beyanname verilir ve vergilendirilir. (GVK md. 42). Bu özel düzenleme inşaat ve onarım işlerinde kar ya da zararın ancak işin tamamen bitmesinden sonra ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.

c-) Peşin Tahsil Edilen Kiralar

Peşin tahsil edilen kiralar ilgili yılların hasılatı sayılır. Ancak ölüm ve memleketi terk hallerinde, mükellefiyetin kalktığı tarihi takip eden zamanlara ait peşin kira, mükellefiyetin kalktığı dönemin hasılatı sayılır (GVK md. 72).

d-) Yabancı Ülkelerde Elde Edilen Kazançlar

Mükellefin yabancı ülkelerde elde ettiği kazan ve iratları, Türkiye’deki hesaplarına intikal ettirdiği yılın veya bunlara tasarruf edebildiği yılda elde edilmiş sayılır ( GVK md. 85 ).

GVK md. 85 (Gelirin Toplanması ve Beyan): “……….. Yabancı memleketlerde elde edilen kazanç ve iratlar: 1. Mükellefin bunların Türkiye’de hesaplarına intikal ettirdiği yılda; 2. Türkiye’de hesaplara intikal ettirilmemesinin mükellefin iradesi dışındaki sebeplerden ileri geldiği tevsik olunan hallerde, mükellefin bunlara tasarruf edebildiği yılda; Elde edilmiş sayılır”.

 

Bir sonraki konumuz :Kıst Hesap Dönemi Uygulaması

Bir önceki yazımız olan Türk Vergi Sistemi - Gelir Vergisi başlıklı makalemizde gelir vergisi, gelir vergisinin konusu ve GVK hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 1.416 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>