Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Futbolda Teknik Direktör Faktörü

teknik direktör

     Dünya futbolunda iş yapan iki tip teknik direktör vardır. Birincisi, ellerindeki kadroya göre bir oyun şekli bulan, doğru yerde doğru oyuncuyu oynatan hocalar, ikincisi, bir futbol felsefesini benimsemiş ve bundan taviz vermeyip oyuncularını buna uydurmaya çalışan hocalar.
     Birinci tip hocalar Türkiye gibi ülkelerde her zaman aranan adamlardır. Belli bir futbol ekolü yoktur, eldeki kadroya göre, doğru oyuncuları seçerler, biraz da motivasyonla (aslında gazlamadır, dolduruşa getirmedir bu) işlerini başarırlar. Yoksa düşmeye giden bir takımın sezonun son haftalarında hoca değiştirmesinin ne anlamı vardır.

     Bu yerel örnek. Bir de yabancı örneklere bakalım. Guus Hiddink mesela, işi Dünya Kupası’na takım göndermek, takımıyla birlikte Dünya Kupasında başarılı olmak. bir çok ülke tarafından aranan adam. Ama kimler tarafından : Güney Kore, Avustralya, Rusya, Fildişi Sahilleri, Türkiye mesela. Sizce bu ülkelerin bir futbol ekolü var mı? Peki bu ülkelerin milli takımlarının başına geldikten sonra, ciddi bir kadro revizyonu oldu mu, yani, başarılı olamamış milli takımların aslında yanlış oyunculardan seçildiğini görüp yeni oyuncular mı çıkardı milli takıma. Ben bilmiyorum, ama bunun pek de mümkün olamayacağını düşünüyorum. Zira bir ülkede en iyi olduğu düşünülen 25 kişi yerine, aslında bunlar yanlış adamlar deyip yeni bir 25 futbolcu bulamazsınız. Neyse, Hiddink belli bir futbol ekolü olmayan üst yapı takımlarında başarılı olur.

     Bu yıllar önce Mustafa Denizli’nin felsefesiydi. “A Milli Takım’ın başarılı olmasının altyapıyla bir ilgisi yoktur, bu tamamen bir üstyapı sorunudur” demişti. Ve Türkiye hala bazı turnuvalara katılıp çok başarılı dereceler alırken, bazen de kolay gruplardan turnuvalara katılamıyor. Burayı unutmamak için parmağımıza kırmızı kurdele bağlayalım.
     Bir de Capello gibi, Mourinho gibi hocalar var. Her zaman bir futbol ekolü olan, bütçeleri geniş, iyi takımlarda çalışmışlardır, ve hep başarılı olmuşlardır. Dünya futboluna büyük bir yenilik getirmeleriyle değil, başarılı olmaları, kupalar kazanmalarıyla gündemde oldular her zaman. Doğru yere doğru oyuncu seçtiler, ellerinde yoksa parası neyse verip aldılar.

     En iyi bildiğimiz örnek de Lucescu’dur. Bahsi geçen üç hocanın birleştikleri en önemli özellik, takımları savunma yapmayı çok iyi bilir. Artık savunma kurgusu genlerine işler. Mesela 2009 Uefa finalinde Shaktar’ın savunma yapıp Werder’in saldıracağını düşüneler fena halde yanıldı, ben de dahil olmak üzere. Pas yapan, hücum eden takım hep Shaktar’dı. Lucescu, takımına savunma fikrini o kadar iyi oturtmuş ki, hep topla rakip sahada oynamalarına rağmen neredeyse hiç kontra yemediler. Çünkü topu kaptırdıklarında o kadar çabuk savunma düzenine geçiyorlardı ki. Otomatik olmuşlar artık.
     Türkiye’nin bir futbol ekolü yok. Kaos futbolunun bir ekol olmadığı iyice belli olduktan sonra, bu devrimi yapacak adam Fatih Terim’di ama ne yazık ki, hiç bu yola sapmadı. Kırmızı kurdelemiz vardı; Mustafa Denizli teknik direktörlük kariyerinin başlarında, Galatasaray’da bir ekol oluşturma fırsatı yakalamşıtı ancak sonra peşini bıraktı.
     Özetle sonuca gelirsem; bu ülkede bir futbol ekolü yaratılacaksa bu ancak  kulüp bazında olur. Ve bunu düşünüp, planlayıp hayata geçirecek vizyon da sadece Galatasaray Camiasında var. Bu defalarca böyle oldu, her iyi ve güzel şeyi önce Galatasaray getirdi Türk Futboluna. Fatih Terim  ve ekibi bu işi yapabilecek dünya üzerindeki en önemli futbol adamlarından biri. ancak maalesefki onuda yediler. Keşke biraz tahammül edilebilseydi.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom Arenadan Görüntüler başlıklı makalemizde arena stadyumu, arena stadyumu kar ve çamur hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 1.145 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>