Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Futbolda Kuvvet ve Dayanıklılık

KUVVET

futbol dayanıklılıkKuvvet bir direnç karşısında belirli bir ölçüde dayanabilme yeteneğidir.
Sporda kişinin bir dirence karşı koyabilme veya bir aracı ya da kendi vücudunu ileriye doğru hareket ettirebilmesi şeklinde tanımlanır.
Kuvvet; bir kas grubuna bağımlı olarak kasın geriliminin sonucudur.
KUVVETİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

1. Yaş ve Cinsiyet Faktörü
Kuvvet genel gelişim evresi bakımından incelendiğinde; 10–11 yaşlarına kadar bayanlar ve erkekler arasında bir farklılık görülmemektedir. Fakat bu yaştan sonra erkekler bayanlardan daha çok kuvvete sahip olabilmektedirler. Erkeklerde ve bayanlarda 12 yaşından 19 yaşına kadar olan devrede, vücut ağırlığındaki artmaya paralel bir şekilde, kuvvet de artmaktadır. Bu artış 30 yaşına kadar yavaşlamakta ve 30 yaşından sonra azalma göstermektedir.

2. Motivasyonel Faktörler
Her sporcunun sahip olduğu kapasitenin bir sınırsal eşiği vardır. Bu eşik antrenmansız sporcularda  %60–65, antrenmanlı sporcularda ise %80’e kadar çıkar. Bundan sonraki güç de motivasyonel güçtür. Yani sporcunun ne derece iyi motive edilmesiyle ilgilidir.

3. Sinirsel Faktörler
Sinir sistemindeki değişiklikler kuvvete canlandırıcı etki yapmaktadır. Araştırmalar, merkezi sinir sisteminin kas kuvveti için son derece önemli olduğunu göstermiştir. Kuvvet antrenmanının amacı her gün artan oranda motor ünitenin kas kasılmasına katılımını sağlamaktır.

4. Mekanik Faktörler
Çalışan kasların muhtelif derecelerdeki gerginliklere bağlı olarak çekme kuvvetinde oluşan değişme, Eklemlerin içe, dışa eksen etrafında dönmesi, hareketin açısıdır.

5. Isı Faktörü
Kas fibrillerinin sıcaklığı normal vücut sıcaklığından daha yüksek olduğu zaman kas kasılması daha süratli ve kuvvetli olur. Isının yükselmesi sonucu kas vizkozitesi azalarak, kimyasal reaksiyonlar hızlanır.

6. Enerji Faktörü
Kassal kuvveti kasın enerji deposu etkilemektedir. Kişinin kuvvet yeteneğini artırması enerji kaynağının artırılmasına bağlıdır.

7. Yorgunluk Faktörü
Yorgunluk kasın uyarılabilmesini, kasın kuvvetini ve kasılma büyüklüğünü azaltır. Yorulan kasta uyarıya cevap veren fibril adedi azalır. Bu azalma ise kasın kasılma kuvvetini düşürür.

8.  Toparlanma Faktörü
Kas kuvvetini etkileyen bir diğer faktör ise işten sonra toparlanma yeteneğidir. Toparlanma, kas dokusuna O2 temini, CO2 ve diğer artıkların dokudan atılmasına, enerji verici maddelerin ve kas aktivitesi esnasında sarf edilen mineral ve diğer elemanların teminine bağlıdır.

9.Isınma Faktörü
Germe-esnetme çalışmaları kas kuvvetini etkileyen diğer faktörlerdir. Etkin esneklik artışıyla kuvvet artarken, sakatlıklar da azaltılacaktır.
KUVVETİN SINIFLANDIRILMASI

Kuvveti, genel kuvvet ve özel kuvvet olarak iki kısımda inceleyebiliriz.

Genel Kuvvet: Bütün kas sisteminin kuvvetini belirtir. Düşük seviyedeki genel kuvvet sporcunun tüm gelişimini sınırlayan bir faktör olabilir. Bir spor dalına yönelmeden, çok yönlü olarak kasların her spor dalı için aynı dengede ortaya koyduğu tüm kasların kuvvetidir.

Özel Kuvvet:  Belli bir spor dalına yönelik kuvvettir. Bu da iki temel faktöre bağlıdır.
1. Herhangi bir spor dalına direkt katılan kas gruplarını teknomotorik olarak geliştirilmesine öncelik verilmesi. Bunun temelinde ise söz konusu tekniğe özgü nöromüsküler ilişkiler vardır.
2.  Kuvvetin yine bu tür bir çalışmada diğer bir motorik özellikle beraber geliştirilmesidir. Bu da spor dalına özgü biçimde olacaktır. Bu tip kuvvet her sporun karakterine özeldir.

Kuvvetin antrenman bilgisi açısından sınıflandırılması üç bölümde incelenebilir.  Maksimal kuvvet, Çabuk kuvvet, kuvvette devamlılık.

            Maksimal Kuvvet: Kaslarımızın kasılmasıyla ve sinir kas sistemi iletişimiyle elde edeceğimiz en yüksek kuvvettir. Belli bir direnci (kg) belirli bir yere  (m) hareket ettirebilmedir. O halde birimi kgm’ dir.

            Çabuk Kuvvet: Bir kas veya kas grubunun mümkün olan en büyük kuvvetle ve mümkün olan en kısa sürede (sn) gerekli olan hareketi yapmasıdır. Sinir kas sisteminin bir dirence yüksek bir kasılma hızı ile üstün gelme yeteneğidir. Diğer bir deyişle çabuk kuvvet; sinir ve kas sisteminin yüksek bir kasılma hızı ile dirençleri yenebilme kuvvetidir.

Bir önceki yazımız olan Ersun Yanal: Harika Bir Maçtı başlıklı makalemizde ersun yanal, fenerbahçe beşiktaş ve fenerbahçe yanal hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 1.395 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>