Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Fenerbahçe’ye Ağır Telif Cezası

saraçoğlu stadı         Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadı’nda maçlar esnasında çalınan bazı şarkı ve müziklerin, izinsiz ve bedeli ödenmeden çalındığı için para cezası yedi. Bu sebeplerden ötürü 103 bin 44 TL para cezasına mahkum olan Fenerbahçe kulübüne davayı Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik  Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği avukatları,  1 Ocak – 31 Aralık 2009 tarihleri arasında, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan maçların devre arasında ve sonrasında, MESAM’ın repertuarında yer alan eserler, MÜ-YAP’ın hak sahibi olduğu müziksel tespitleri içeren fonogramlar ve televizyon klipleri ile MÜYORBİR’in repertuarında yer alan icraların, izin alınmadan ve bedeli ödenmeden çalındığı gerekçesiyle açtılar.

Anadolu Adalet Sarayı 1. Fikri ve Sınai Hakları Hukuk Mahkemesi’nde karar duruşması görülen davada, Fenerbahçe Spor Kulübü adına savunmayı avukat Özge Tokarlı yaptı ve cevap dilekçesini sundu. Tokarlı cevap dilekçesinde yıl içerisinde 20-22 gün boyunca Saraçoğlu’nda maç olduğunu söyleyip toplam 8 parçanın çalındığını, bunun 4’ünün yerli 4’ünen de yabancı olduğunu belirtti. Bu şarkılardan Kıraç ve Athenaya ait şarkıların Fenerbahçe kulübünün 100. yılında sanatçılar tarafından kulübe verildiği biliniyor.

Duruşmada,  Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda bir maç esnasında yapılan bilirkişi raporu da okunarak tutanağa eklendi. Mahkeme hakimi Zafer Yenitepe de, delil tespiti sonucunda Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda, dava konusu edilen eserlerin icra edildiğinin tespit edildiğini, kulübün tespit kararı ve bilirkişi raporuna itiraz etmediğini
kaydederek, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, MESAM için 34 bin 851 lira,  MÜ-YAP’a 43 bin 949 lira ve MÜYORBİR için de 24 bin 244 lira olmak üzere toplam 103 bin 44 lira tazminat ödemesine hükmetti.

Bir önceki yazımız olan Kartal Derbiye Hazır : 3-1 başlıklı makalemizde 12. hafta maçı, beşiktaş 3-1 ve beşiktaş konyaspor hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 719 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>