Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Diş dolgusunda renk tercihi nasıl yapılmalı

dis-dolgusu

Bulunduğumuz yüzyılda teknolojik yenilikler her alanda olduğu gibi tıp alanında da son derece etkili olmuştur. Bu nedenle de eski moda yani siyah amalgam dolgular yerini kompozit yani beyaz dolgulara bırakmıştır. Fakat dolgu seçimimizi hangi kriterlere göre,  nasıl yapmalıyız ?

19 Yüzyıldan bu yana diş dolgularının vazgeçilmez maddesi olan amalgam günümüzde diş hekimliği derslerinde öğretilmemektedir, bu nedenle de amalgam dolgu tekniğini kullanmak isteyen hekimler bunu kendi çabaları ile öğrenmek zorunda kalmaktadırlar. Öte yandan da belli bir yaşın üzerindeki diş hekimleri de dolgu tekniği olarak sadece amalgamı öğrenmiştir ve amalgam ile kompozitin arasındaki çatışma bu noktadan kaynaklanmaktadır.

 

Tüm bu kuşaklar arası hekim çatışmalarını bir kenara bırakırsak, her ikisinin de kendisine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Amalgam yani beyaz dolgu, içeriği ile bakteri ve mikrop oluşumuna engel olur. Genel olarak diş temizliğine aşırı önem vermeyen bireyler üzerinde kullanılır. Günümüzde de amalgam dolgu birçok diş hekimi tarafından uygulanmaktadır.

 

Kompozit dolgu maddeleri ise amalgamdan daha pahalı, daha kısa ömürlü ve uygulaması zor olmasına rağmen modern eğitim sisteminde amalgamın yerine geçmektedir. Çünkü amalgamın içeriğinde bulunan civa sağlık açısından sorun teşkil edebilmekte.  Ayrıca kompozit dolgular bulunduğu alana daha sıkı tutunma özelliği ile çiğneme görevi gören ve yoğun baskıya maruz kalan arka dişlerde daha sağlıklı sonuçlar vermektedir

Bir önceki yazımız olan Ciltteki Beyaz Lekeler ve Oluşma Yolları başlıklı makalemizde cildimde beyaz leke çıktı, ciltteki beyaz lekerin sebepleri ve vitiligo ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 671 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>