Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Davutoğlu’nun Ermenistan Şartları!

davutoğlu ermenistana teklif          Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gerçekleştireceği Ermenistan ziyaretinde, Türkiye’nin sınır kapılarıyla ilgili şartlarını Ermenistan yönetimine iletecek. Ankara Davutoğlu aracılığı ile Dağlık Karabağ’da beklenen adımın atılması, Ermenistan işgali altındaki 7 Azerbaycan bölgesinin en az 2’sinden çekilmesi şartlarını Ermenistan’a iletecek.Ermenistan bu şartları yerine getirirse sınır kapılarının açılacağı belirtilecek.Ermenistan’ın bu teklife nasıl bir yanıt vereceği ve hangi hamlelerde bulunacağı ise merak ediliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 12 Aralık’ta Karadeniz Ekonomik İşbirliği zirvesi kapsamında Erivan’a gerçekleşeceği ziyaret iki

ülke ilişkilerinin yeniden yapılandırılması için büyük ehemmiyet taşıyor.

DAVUTOĞLU NALBANDYAN’LA GÖRÜŞECEK

Davutoğlu’nun Erivan ziyareti kapsamında, Ermeni mevkidaşı Nalbandyan ve Devlet Başkanı Serj Sarkisyan ile görüşmesi planlanıyor. Davutoğlu’nun Erivan’a bir teklifle gitme kararı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan arasında geçen ay Viyana’da yapılan zirvenin ardından olgunlaştı. Aliyev-Sarkisyan temasını, bir fırsat olarak değerlendiren Ankara, uzlaşı için devreye girme kararı verdi.

SINIR KAPILARINA ‘KARABAĞ’ ŞARTI

Buna göre Türkiye, Ermenistan’a 1993’te işgal ettiği “Ağdam, Kelbecer, Laçin, Cebrail, Fuzuli, Kubatlı ve Zengilan” olmak üzere 7 bölgenin en az 2’sinden çekilmesini kesin şart olarak bildirecek. Türkiye buna karşılık olarak , Ermenistan’a sınır kapısının açılması yönünde adım atmayı önerecek. Diploması çevreleri, Davutoğlu’nun Erivan’a götüreceği teklifin Ermenistan için önemli bir diplomatik şans olacağı görüşündeler.

İŞGAL ALTINDAKİ YERLERDEN GERİ ÇEKİLME BEKLENTİSİ

Türkiye ve Ermenistan arasında 10 Aralık 2009 tarihinde imzalanan protokollerin ardından, Ermenistan Anayasa Mahkemesi protokolü anayasaya aykırı bulmuş, bu nedenle Ankara-Erivan hattında diplomasi hattı işleve geçirelememişti. Sonrasında aşılan 4 yıllık zaman zarfında da herhangi bir gelişme olmamıştı.

ERMENİSTAN’IN SINIR TİCARETİ YENİDEN HAREKETLENECEK

Sınır kapısının yeniden açılması, Ermenistan’ın ithalat ve ihracatında hissedilir hareketlenmeyi de yanında getirecek. Ayrıca Avrupa’dan, Kafkasya ve bölgedeki ülkelere yönelik, kara nakliyatının Ermenistan toprakları üzerinden  sağlanmasına da olanak tanıyacak. Erivan’ın Ankara’nin şartlarını kabul etmesi, sınır ticaretini de hareketlendirecek.

Bir önceki yazımız olan Binali Yıldırım Sabır İstedi! başlıklı makalemizde akp izmir adayı, akparti izmir adayı ve binali yıldırım hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 796 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>