Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Dağ Maratonu Nedir

Dağ maratonu sarp ve engebeli arazi de uzun süre yürüyerek veya koşarak yapılan, dayanıklılık ve doğa şartlarına dayanabilme ve yön bulma unsurlarını içeren bir spordur. Dağ koşusu ve oryantiring sporlarıyla benzerlik taşımaktadır. Genellikle ikişer kişilik takımlar halinde yarışılır. Takımların belirli malzemeleri yanında bulundurmaları da gerekmektedir. Çadır, uyku tulumu, yiyecek gibi belirli malzemeleri yanlarında taşımaları gerekmektedir.  Takımlar genellikle bir kaç dakika aralarla yarışmaya başlarlar. Yarışlar genellikle bir günden uzun sürer. Yarışmacılar kendi taşıdıkları malzemelerle kamp yaparlar. Yarışmacıların haritada işaretli alanlara kendi çizdikleri yoldan en kısa sürede gitmeleri hedeflenmektedir. Bu hedeflerin aralarındaki mesafe oryantiringe oranla daha uzundur. Haritalar da genellikle daha büyük ölçeklidir. Dünya da bu sporun yapıldığı ve ön plana çıkar yerler mevcuttur. Örneğin İskoçya’ daki OMM. Türkiye de Doğa Araştırmaları, Sporları kurtarma derneği, her yıl çeşitli organizasyonlar düzenlemektedirler.

doğa

Bir önceki yazımız olan Coğrafi Bilgiler başlıklı makalemizde coğrafik olaylar, Dünyanın En Derin Yapay Deliği ve gök gürültüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 861 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>