Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Ciltteki Beyaz Lekeler ve Oluşma Yolları

Ciltte Beyaz Lekeler Neden Oluşur? Vitiligo Ne Demek?

beyaz-leke

Tıpta vitiligo olarak adlandırılan cilt üzerinde beyaz lekeler oluşturan bu hastalık cildimize rengini veren pigmentlerin eksikliğinden ya da bazı olaylar sonucu ciddi zarar görmesinden kaynaklanır.

Bu lekeler görünmeyecek kadar küçük ya da 10 cm kadar uzunlukta olabilir. El, kol, yüz, bacak gibi vücudun her alanında süt beyaz renkte oluşabilir, genital bölgede görülme sıklığı da oldukça fazladır.

Cildinizdeki pigmentler doğuştan hasarlı ya da eksik olabilmekle beraber, çeşitli olaylar sonucunda sonradan da büyük zararlar görebilir.

 

Vitiligo tedavi edilebilen bir hastalık mıdır ?

Vitiligo yani deri üzerindeki beyaz lekeler her zaman tam olarak tedavi edilemiyor olsa bile, hastanın gerekli şartlara uyması ve doktor kontrollerini düzenli olarak yapması halinde belli oranlarda azalır hatta görünmeme sınırına gelir.

Eğer cildinizdeki pigmentler doğuştan hasarlı ise, ya da sonradan çeşitli nedenler ile hasar görmüş ise uygun ilaç ve kremler ile tedavi edilebilmektedirler. Bu kremler pigment yapılarını güçlendirir ve onları yeniden görevlerini  yapmaya el verişli hale getirir.

İlaç ve kremlerin yanı sıra, yaygın pigment eksikliği tedavi yollarından bir diğeri de bölgesel ultraviyole ışın tedavisidir. Bu yöntem her ne kadar vitiligo hastalığında yaygın olarak kullanılıyor olsa bile oldukça yeni ve ileri bir teknolojidir.

Eğer vitiligo hastası iseniz zorunlu kalmadıkça güneş ışınlarından uzak kalmalısınız. Çünkü cilde son derece zararlı olan bu ışınlar zaten büyük zarar görmüş olan pigmentlerinizi daha da yakarak cilt lekelerinizi yaygınlaştıracak ve renklerini çok daha fazla belirgin hale getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Cilde Zarar Veren Kremler başlıklı makalemizde anti aging kremler, cilde zarar veren kremler ve E vitamini ve Hindistan Cevizi Yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 703 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>