Chat, Chat Sitesi, Chat Siteleri, Sohbet Siteleri

Ciltde Oluşan Lekeler ve Zararlar

Cilt lekeleriniz sizi uyarıyor olabilir !

cilt-lekesi

Cilt lekeleri yaşlılık, cilde zarar vermiş olan güneş ışınları, kullanılan ve alerjen etkiye sahip olan kremler nedeniyle oluşabilmektedir.

Her ne kadar cilt lekesi yaşanılan bölgenin coğrafi yapı ve konumuna göre farklılık gösterse de ülkemiz yılın her ayı güneş gören bir ülkedir ve maalesef hiç birimiz güneşin ne de kullandığımız güvenilmez olan kremlerin cildimize olan zararları hakkında bilinç sahibi değiliz.

Paraben içerikli krem kullanmayınız.

Özellikle genç kadınlarda görülen cilt lekelerinin kaynağı hormon değişikliklerine bağlı olduğu düşünülmektedir, kremlerinizin içerisinde bulunan paraben maddesi her ne kadar zararlı bir madde olmasada, derinizin altında, vücudunuz tarafından salgılanmış olan östrojen hormonu ile benzer özellikler göstermektedir.

Yanlış ugulanan cilt serumları, bilinçsiz kişilerce yapılan lazer tedavi uygulamaları da cilt lekelerine sebep olabilir.

Lekeleriniz kötü huylu olabilir !

Bu bölüme kadar bahsedilen lekeler sadece estetik olarak istenmeyen bir görünüm sağlarken bazıları da 40 yaşın üstündeki bireylerde ortaya çıkar ve ilkinin aksine kabarır. Elinizi üzerinde gezdirdiğinizde pürüzlü bir his bırakan bu lekeler estetik uzmanları tarafından kazınsa dahi yeniden kendisini gösterir. Bu lekeler de genellikle sadece basit birer deri hastalığı olsa da bazı şartlar altında iç organlarınızda oluşmuş kanserin birer belirtisi olabilir.

Benlerin oluşturduğu kanser riski

Benler de Türk insanlarının güneş ışığına aşırı mağruz kalması ile bu bölgede kendini fazlasıyla gösteren bir cilt hastalığıdır. Doğuştan olanlar aşırı derece de tehlikeli olmasa da sonradan ve yoğun olarak ortaya çıkanlar cilt kanserinin erken habercisi olabilir. Şüphelendiğiniz herhangi bir durumda lütfen uzman hekimlere başvurunuz.
Benler de en sık görülen cilt lekelerindendir. Benler yüzeyde ne kadar kabarıksa ve rengi açıksa o kadar iyi huyludur. Ancak doğuştan, deriden kabarık bir ben türü vardır. Bu benden deri kanseri gelişme riski çok fazladır.

Benlerden kanser gelişme riski sanılanın aksine çok azdır. Ancak bir insanın çok benli olması o kişinin deri kanseri geliştirme riskinin fazla olduğunu göstermektedir.

Güneşten korunmak çok önemli!

Cilt lekelerinin tedavisinde güneşten korunmak önemlidir. Cilt lekeleri değerlendirilirken wood lambası ile muayene edilmesi, lekenin derinliği açısından önemli bilgi vermektedir. Leke tedavisi planlanırken lekenin türü ve derinliği çok önemlidir. Yüzde fırça ile sürülmüş gibi görülen melazma türü lekelerde tıbbi tedavi başlamak gerekmektedir. Özellikle deri rengi koyu olan insanlarda peeling, lazer tedavilerinden kaçınılmalıdır. Bu tedavi sonrasında da cilt lekelenmeye meyilli olduğundan yeni lekeler oluşabilmektedir. Özellikle yaz aylarında uygulanabilen leke mezoterapisi bu tür lekelerde güvenli ve etkili bir yöntemdir. Son yıllarda bıyık bölgesine yapılan sir ağda sonrası görülen lekelenmede de etkilidir.

Yaşlılık ve güneş yanığı sonrası görülen lekelere dondurma, lazer tedavileri uygulamak gerekmektedir. Bu lekelerde tıbbi tedavi uygulamak doğru değildir.

Cilt lekelerinin doğru yöntem seçildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Biber Dolması Tarifi başlıklı makalemizde 4 kişilik biber dolması tarfifi, biber dolması hazırlanışı ve biber dolması içi hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , , , , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 754 views kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>